Problémem je i špatná situace mnoha malých obcí, které se bez finanční pomoci kraje neobejdou, řekl již v samém počátku k záměru přestavby jako zdůvodnění záporného stanoviska lidovců tehdejší krajský předseda KDU-ČSL a bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner.
HRADEC KRÁLOVÉ - Areál bývalého královéhradeckého pivovaru již letos na podzim přestane být urbanistickým problémem historické části krajského města. Jeho přestavbou, která přijde na 1,5 miliardy korun, má vzniknout nové Administrativní centrum Královéhradeckého kraje. Až dosud hejtmanství uvádělo, že stavba sídla přijde na zhruba 1,64 miliardy korun. Na pořízení sídla kraj uzavřel leasingovou smlouvu se společností Immorent. Sídlo začne kraj splácet letos. Na podzim by se do něho měli stěhovat první úředníci.
Názory se různí
Rekonstrukce pivovaru na nové krajské Administrativní centrum, jejíž celkové náklady se vyšplhají z původně odhadovaných 1,2 miliardy korun na 1,5 miliardy korun, se již od samého počátku neobešla bez rozsáhlých diskusí mezi regionálními politiky napříč politickým spektrem. Ale nejen mezi nimi - i mezi řadovými občany. Své zastánce našel diskutabilní záměr mezi zastupiteli za ODS, KSČM a unionisty. Zásadně proti se postavili lidovci. »Přestavba pivovaru tu je a dlouho ještě bude svým finančním objemem největší investicí Královéhradeckého kraje. Přitom je zde značná zanedbanost silnic 2. a 3. třídy, některých škol, sociálních a zdravotnických zařízení. Problémem je i špatná situace mnoha malých obcí, které se bez finanční pomoci kraje neobejdou,« řekl již v samém počátku k záměru přestavby jako zdůvodnění záporného stanoviska lidovců tehdejší krajský předseda KDU-ČSL a bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner. Dodal, že uzavřená smlouva je pro kraj nevýhodná a důsledkem toho zcela zbytečně poplynou z krajského rozpočtu stovky milionů do soukromých firem. Podle Dernera, by se měl kraj z leasingové smlouvy vyvázat a společnost Immorent by si s objektem měla podnikat sama.
Hejtman Pavel Bradík (ODS) však stavbu hájí. Tvrdí, že to byla jediná cesta, jak v centru města, v památkové zóně, zachránit chátrající objekt.
Krajský zastupitel za KSČM Lubomír Štěpán je přesvědčen, že rozhodnutí o přestavbě zkrachovalého a zdevastovaného pivovaru na Administrativní centrum Královéhradeckého kraje bylo správné. Jednak přispěje k dokončení oprav historického jádra Hradce Králové a vytvoří v této atraktivní lokalitě urbanisticky velmi zajímavý areál, který bude citlivě zasazen do komplexu historických budov. Dalším pozitivem podle Štěpána je, že krajští úředníci, v současné doby rozstrkaní na třech různých místech Hradce, budou soustředěni na jedno místo. To prospěje občanům kraje, kteří potřebují na kraji něco vyřídit nebo projednat, a zefektivní to řízení krajského úřadu. »Tvrzení Vladimíra Dernera o tom, že by kraj neměl tuto investici realizovat, je poněkud populistické, zvláště když si vzpomenu, jak ve funkci 1. náměstka hejtmana vnucoval zastupitelům zakoupení budovy PVT v řádu stamilionů korun - která by se musela úplně přestavět a zrekonstruovat také za stovky milionů - a uvažoval o propojení stávajícího objektu kraje s touto budovou zhruba 200 metrů dlouhým uzavřeným mostem. A to nehovořím o potřebě rozšíření stávajícího parkoviště přibližně čtyřnásobně,« řekl Štěpán.
Také unionisté jsou přesvědčeni, že přestavba pivovaru je pro současnost i budoucnost kraje tou nejvhodnější variantou.
Výstavbu nového sídla kraje kritizují v krajském zastupitelstvu lidovci dodnes.
Co bude v areálu je jasné
Nad soutokem hradeckých řek Labe a Orlice, na vyvýšenině nad jihozápadním ostrohem, což je poslední část historického jádra města, která působením pivovaru byla veřejnosti až dosud ne příliš dostupná, má vzniknout nová urbanistická dominanta města. »Zpracování koncepce toho nového nebylo pro nás až tak složité. Mám-li to vyjádřit zcela laicky, vše, co se postavilo v minulém století, bude zbouráno. Co bylo postaveno v 19. století, se s většími či menšími zásahy rekonstruuje, a co je ještě starší, to se obnovuje. Jde zejména o historickou funkci starých domů, jejichž základem je gotika, i když v průběhu let byly několikrát přestavovány,« přiblížil před časem záměr architekt Pavel Tušl z hradecké projektové kanceláře 3Q PROJECT, pod jehož vedením záměr přestavby pivovaru vznikal. V areálu bude nová budova Administrativního centra - tedy Krajského úřadu Královéhradeckého kraje s pracovišti pro 415 úředníků. K této budově přináleží i detašovaná pracoviště pro dalších 40 úředníků, kteří budou sídlit v historických objektech. Další historické budovy pocházející z 19. století, které stojí naproti hotelové části zimního stadionu, jsou určeny pro katedru výtvarné výchovy hradecké univerzity. Kromě toho areál obsáhne i tzv. funkce doplňující. K nim na rozloze 1600 metrů čtverečních patří komerční prostory, které budou pronajímány. Konkrétně jde o využití sklepních prostor z ulice Československé armády, jež by měly oživit tuto nyní mrtvou část města. S obchodními prostory je zčásti počítáno i na nově vzniklém Pivovarském náměstí.
Stavba úspěšně pokračuje
Areál však splní i tzv. funkci podporující, jíž je pětipodlažní budova s téměř 500 parkovacími místy. Z nich bude polovina blokovaných pro areál a polovina volných, takže se současně vyřeší část deficitu parkování v centru města. V budově nad parkingem by pak měla být restaurace, velký a malý sál, zasedací místnost aj. Jinými slovy půjde o objekt, který by měl v sobě slučovat prostory pro jednání, kulturu i zábavu.
Dnes již přestavba pivovaru nabývá konkrétní podoby. Parkovací dům má již svoji novou tvář. Stavbaři společnosti Skanska již mají hotové jeho další podlaží, nad ním se už rýsuje i hrubá stavba nového sálu zastupitelů. Součástí areálu bude také nově budované schodiště z Komenského ulice na nové Pivovarské náměstí, pod kterým budou ukryty podzemní garáže. Prostor sousedních biskupských teras zajišťuje záporová tzv. berlínská stěna. Osazena byla v závěru roku i chladicí věž areálu, která je zakomponována do konstrukce třetí etáže schodiště. Dokončena byla již i rekonstrukce fasád budov směrem od Jiráskových sadů do Komenského ulice k zimnímu stadionu.
Vejít se do představ prý nebylo snadné
Vzhledem k tomu, že existovalo striktní zadání, které musel architekt dodržet, nebylo prý jednoduché vejít se do představ investora. »Ze strany investora byly na nás v prvopočátku vedeny spíše tlaky ke zvětšování prostoru nad ekonomickou únosnost provozu, například pokud jde o velikost kanceláří. Ať chceme či ne, státní správa je přece jen poněkud rozpínavá,« předeslal před zahájením přestavby Tušl s tím, že nakonec došlo k určitému kompromisu. »Věc byla vyřešena a nemusí se stavět další budova, a může tudíž vzniknout nové Pivovarské náměstí,« řekl s tím, že ač se to nezdá, objekt má rozlohu celého hektaru a je počítáno s užitnou plochou 35 tisíc metrů čtverečních.
Sjednocující prvek
Již při prvotním schvalování záměru přestavby pivovaru se krajští zastupitelé ve velké většině shodli na tom, že na symbolickém místě tu vzniká nové vedení kraje, a tím i zcela nová dominanta, která napojením města na evropskou dálniční síť v budoucnu bezesporu zvýší prestiž kraje. Nová architektonická podoba areálu prý dodá městu i novou atraktivní urbanistickou strukturu, která bude odpovídat strategickému plánu rozvoje města. Hradec Králové byl odjakživa úředním a obchodním centrem - a takovým by měl i zůstat.
Nové Administrativní sídlo začne krajský úřad splácet již letos. Nejdříve složí 500 milionů korun jako akontaci a po dobu 20 let pak bude splácet 50 milionů korun ročně. Cena stavby je 750 milionů korun, kraj za celé splátkové období zaplatí celkem 1,5 miliardy. Mimo kraj se 200 miliony korun podílí na výstavbě parkovacího domu i město Hradec Králové.
Zda vynaložené náklady na rekonstrukci bývalého pivovaru na krajské Administrativní centrum skutečně splní záměr radních a zastupitelů, a zda se zúročí vynaložené náklady, to skutečně ukáže až budoucnost.
Foto popis| Přestavba bývalého královéhradeckého pivovaru na nové Administrativní centrum Královéhradeckého kraje přijde na 1,5 miliardy korun. Již letos na podzim by se do nově zbudovaných prostor měli stěhovat krajští úředníci. K zajímavostem budoucího městského prostoru budou patřit například vyhlídková vodárenská věž, galerie plastik sochaře Vladimíra Preclíka či nové schodiště na biskupských terasách. Haló noviny 17.1.2007 rubrika: ZRCADLO REGIONŮ strana: 10 autor: PAVEL FILLA