Hradec Králové - V době, kdy nemocnice a další zdravotnická zařízení Královéhradeckého kraje dluží 175 milionů korun, vyšlo najevo, že za rozšíření vybavení a propojení radiodiagnostických pracovišť v několika jeho nemocnicích má kraj platit 348 milionů korun.
Zadlužené krajské nemocnice mají dostat vybavení za stamiliony, prý nevýhodně
Hradec Králové - V době, kdy nemocnice a další zdravotnická zařízení Královéhradeckého kraje dluží 175 milionů korun, vyšlo najevo, že za rozšíření vybavení a propojení radiodiagnostických pracovišť v několika jeho nemocnicích má kraj platit 348 milionů korun.
Smlouvu podle současného vedení kraje bez jeho vědomí šest dní po prohraných krajských volbách uzavřel bývalý náměstek hejtmana Rostislav Všetečka z ODS, který byl v tu dobu ještě předsedou představenstva zdravotnického holdingu, jenž krajské zdravotnictví spravuje.
Výběrové řízení na tuto akci měl sice Všetečka připravit, ale měl o něm informovat vedení kraje. „To ale neudělal,“ řekla nynější krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Jana Třešňáková.
„Projekt se připravoval dva roky a byl schválen zastupitelstvem, radou i představenstvem holdingu. Existuje o tom usnesení. Pokud si dnes někdo myslí, že zastupitelstvo má kontrolovat vše, není to tak. Holding byl samostatná akciová společnost a měli jsme na to oprávnění,“ tvrdí Všetečka.
Podle nového vedení kraje je smlouva nevýhodná.
„Není běžné, aby samotné přístroje stály méně, tedy 137 milionů korun, než jejich zprovoznění, doprava, zaškolení personálu a další služby. Za ty chce firma Puro Klima 210 milionů korun. Většina přístrojů má tyto služby v ceně, tady jsou vytvořeny uměle. To výběrové řízení bylo formou soutěže o návrh, a to pro podobné zakázky vhodné není. Podle mě tak byla i samotná forma výběrového řízení obcházením zákona,“ míní Třešňáková.
„Podepsali jsme první etapu za 100 milionů korun, která řešila věci v havarijním stavu, například staré rentgeny, na které se vynakládaly miliony za opravy. Rozpočet byl schválen a peníze na to byly. Zbytek jsme nechali jako rámcovou smlouvu, kterou má nebo nemá naplnit nové vedení kraje,“ uvedl Všetečka.
Že Všetečka jako šéf holdingu smlouvu uzavřít mohl, radní nepopírají. „Využil pravděpodobně toho, že holding jako akciová společnost je samostatný právnický subjekt a on se choval, jak mu to mantinely akciové společnosti umožnily,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Derner. Radním také vadí, že soutěže se zúčastnila jediná firma. „Výběrové řízení za téměř 350 milionů, kde se uchází jen jeden účastník, je podivné,“ soudí Derner.
Všetečka ale oponuje: „Soutěž o návrh byla veřejná, probíhala několik měsíců a mohl se přihlásit kdokoliv další.“
Zda bývalý šéf holdingu porušil zákon, už zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Spolu s ním prověřuje hospodaření holdingu v době, kdy jeho šéfem byl Všetečka, i protikorupční policie.
Pokračování na str. C2
Další rána krajským nemocnicím?
Pokračování ze str. C1
Kraj se teď pokouší nevýhodnou smlouvu zvrátit a jedná o ní s firmou Puro Klima.
ČSSD kritizovala hospodaření holdingu už dřív. „Pokud někdo může podepsat smlouvu za 348 milionů, tak to svědčí o tom, že to je neprůhledné,“ dodala Třešňáková. Tvrdí, že kraj ztratil v minulém období kontrolu nad tím, kam jdou peníze, které do holdingu dává.
Pochybení při výběrových řízeních holdingu nedávno odhalil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten jeho dceřiné firmě Centrální zdravotnická zadavatelská, která měla pro holding připravovat výběrová řízení, uložil pokuty 50 a 60 tisíc korun.
„Ano, tato firma dostala dvě pokuty za formální pochybení při soutěži. Ale při počtu soutěží, které zajišťovala, je to počet zanedbatelný. Obě pokuty zaplatila firma, která byla na tuto práci najata a nesla odpovědnost za zdárný a zákonný průběh soutěží. Škoda pro kraj či zdravotnictví se rovná nule,“ uvedl k tomu Všetečka. Odmítl, že by holding hospodařil neprůhledně: „Byl tržním subjektem a podle toho se také choval.“
***
Není běžné, aby přístroje stály 137 milionů a jejich zprovoznění, doprava a další služby 210 milionů. Jana Třešňáková, krajská radní