Když občan uzavře nevýhodnou smlouvu a zpozdí se ve splátkách, je mu zabaven majetek, jehož hodnota několikanásobně přesahuje výši půjčky. Platí jiný metr na starosty?
Hradec Králové – V případě, že řadový občan uzavře nevýhodnou smlouvu a zpozdí se ve splátkách, skončí na ulici a je mu zabaven majetek, jehož hodnota několikanásobně přesahuje výši půjčené částky. Jiný metr platí na starosty.
Dokazuje to konkrétní případ Zdeňka Krause, starosty obce Černý důl.
Královéhradeckému kraji měla tato obec v srpnu vrátit pět milionů, které si od kraje půjčila. Nestalo se tak. Do té doby totiž měla mít zaplaceny pozemky, které prodala soukromému investorovi. Jenže soukromý investor, se kterým byla smlouva uzavřena, dosud peníze na účet obce nezaslal. Údajně z důvodu špatného vývoje hospodářské situace. Jinému zájemci pozemek prodat nelze, neboť uzavřené smlouvy toto nedovolují. Obec není schopna své závazky plnit a celý problém s chybně provedeným prodejem obecního majetku vyřešila jednoduše tím, že požádala kraj o prodloužení lhůty splatnosti. Chtěla tím přenést svoji zodpovědnost na kraj.
„Za povšimnutí stojí spolehlivost a zodpovědnost vedení této obce a přístup k řešení jejich problémů,“ zdůrazňuje vicehejtman Derner. Zvlášť pikantní je, že mezi argumenty zaznívajícími na přímluvu prodloužení lhůty splatnosti, byl slyšet i názor, že v případě neprodloužení této půjčky ze strany kraje, může být ohrožena pozice starosty obce Zdeňka Krause. Toto však vicehejtman Vladimír Derner, který má v kraji na starosti majetek, jako argument razantně odmítá. Podle jeho slov platí, že politika dvojího metru je v rozporu s dobrými mravy a je zcela na místě, že krajské zastupitelstvo tento požadavek zamítlo.
„Takové chování představitelů samosprávy je v příkrém kontrastu se situací mnohých lidí, kteří rovněž uzavřeli chybnou smlouvu, ale důsledky, které nesou, jsou pro ně přímo drastické,“ poukazuje Vladimír Derner a situaci dokresluje tím, že přibývá stále více lidí, kteří si v tísni půjčí nějaké peníze a nestihnou-li splatit tři měsíční splátky, jsou během několika málo měsíců od uzavření takovéto půjčky vystěhováni na ulici bez majetku.
„Pozoruhodná je však i ta skutečnost, že kraj v minulém volebním období půjčku obci poskytl. Tuto exklusivitu pro svoji obec zařídil starosta Zdeněk Kraus, který byl v té době současně také členem Rady kraje. O takové pomoci si téměř kterákoliv ze čtyř set padesáti ostatních obcí Královéhradeckého kraje může nechat jenom zdát.
Není důvod tolerovat chyby starostů
Představitelé samosprávy si jsou velmi dobře vědomi, že na sebe přebírají zodpovědnost nejen za sebe, ale i za svoji obec. Mají k dispozici administrativní aparát i veřejné prostředky, aby si mohli nechat kvalifikovaně posoudit navrženou smlouvu. Vicehejtman Derner ostře kritizuje současný stav, kdy důsledek nevýhodné smlouvy uzavřené řadovým občanem, který se těžko orientuje ve složitém právním prostředí, je až drasticky vymáhán. Starosta zodpovědný za obec však klidně přenese důsledky na kraj.
21.12.2009
www.derner.cz