Velkou část veřejných služeb hrazených z peněz daňových poplatníků vykonávají firmy, které jsou zřizovány či založeny samosprávným orgánem. Ten určuje, kolik peněz půjde právě do těchto organizací. Problém nastává, když jeden člověk sedí na dvou místech.
Hradec Králové – Velkou část veřejných služeb hrazených z peněz daňových poplatníků vykonávají firmy, které jsou zřizovány či založeny samosprávným orgánem. Ten pak určuje, kolik peněz půjde právě do těchto organizací nebo firem. Problém nastává v případě, když jeden člověk sedí na dvou místech. Podle vicehejtmana Vladimíra Dernera se jedná o střet zájmů.
„Je celkem logické, že každý ředitel takové firmy bude zároveň členem zastupitelstva hlasujícím o výši příspěvku do této jeho firmy. Je ve střetu zájmu, neboť čím vyšší příspěvek se mu při hlasování zastupitelstva podaří prosadit své organizaci, tím méně se musí namáhat při hledání efektivity práce jím řízené firmy,“ ostře kritizuje vicehejtman Derner. Takovým příkladem jsou příspěvkové organizace v oblasti školství, zdravotnictví a kultury, ale rovněž i akciové společnosti.
Vladimír Derner na tuto situaci poukazuje v souvislosti se zrušením dvou mandátů krajských zastupitelů, které jim odebral ministr vnitra Martin Pecina. Jaroslav Kočvara je ředitelem chebského gymnázia, které zřizuje rada Karlovarského kraje. Jan Hadrava pracuje jako vedoucí městského odboru správy majetku města v Jáchymově. Podle zákona jsou obě tyto funkce neslučitelné s funkcí krajského zastupitele.
„Nelze se pak divit často vídanému jevu, kdy politici, pro které není k dispozici právě nějaká placená funkce, se stávají zaměstnanci těchto firem. Ti pak pochopitelně při jednání politických orgánů, jejichž jsou členy, dokazují, že jediné správné řešení je dávat či zvyšovat příspěvky té či oné firmě na to, aby příslušná veřejná služba mohla být řádně vykonávána,“ dodává Vladimír Derner.
10.9.2009
www.derner.cz