Hradec Králové 12. května (ČTK) - Vedení Královéhradeckého kraje za prvních šest měsíců své vlády mimo jiné dojednalo dostavbu obchvatu České Skalice, provedlo změny ve Zdravotnickém holdingu Královéhradeckého kraje a zastavilo převody sociálních zařízení na nové provozovatele.
Hradec Králové 12. května (ČTK) - Vedení Královéhradeckého kraje v čele s ČSSD za prvních šest měsíců své vlády mimo jiné dojednalo dostavbu obchvatu České Skalice, provedlo změny ve Zdravotnickém holdingu Královéhradeckého kraje a zastavilo převody sociálních zařízení na nové provozovatele. Výsledky práce kraje dnes pro ČTK zhodnotil mluvčí hejtmanství. Opoziční ODS tvrdí, že na posouzení práce nového vedení kraje je zatím příliš brzy.
Dostavba obchvatu České Skalice na Náchodsku se řeší zhruba 13 let, silničáři dokončili téměř celou stavbu za zhruba tři čtvrtě miliardy korun, stavba však skončila kvůli nevykoupeným pozemkům pod sběrnou surovin soukromého vlastníka. "Všechny strany sporu o nezbytné pozemky se nám podařilo přivést k jednomu stolu a dospět k dohodám. Díky tomu majitelé pozemky v červenci opustí a do konce roku by měl začít obchvat začít sloužit řidičům," uvedl pro ČTK hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
Velkou pozornost věnovalo nové krajské vedení zdravotnictví. Audity prokázaly, že krajská zařízení dluží 175 milionů korun. Kraj vyměnil šéfa Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, kterým se na konci února stal někdejší vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martin Scháněl. Ve funkci nahradil Rostislava Všetečku (ODS), který na svůj post rezignoval 6. ledna kvůli údajným politickým tlakům od současného vedení kraje.
"Jednotlivé kroky, které jsou ve zdravotnictví prováděné, jsme maximálně zprůhlednili a usnadnili jejich kontrolu krajským zastupitelům," dodal Franc. Za úspěch také považuje, že se podařil rozeběhnout systém odpouštění regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních.
Nové vedení kraje například také revidovalo letošní rozpočet a vytvořilo v něm zhruba stomilionovou rezervu. "Ta by měla pomoci krajskému hospodaření při možném výpadku daňových příjmů v souvislosti s globální ekonomickou krizí," uvedl Franc.
Již v prosinci loňského roku zastupitelé zastavili převody domovů důchodců a dalších sociálních zařízení na obce, obecně prospěšné společnosti či soukromé subjekty. Podle zastupitelů by možná privatizace sociálních zařízení mohla v budoucnu ohrozit dostupnost služeb, kraj připravuje novou koncepci sociálních služeb.
Bývalý hejtman Královéhradeckého kraje a zastupitel Pavel Bradík (ODS) dnes ČTK řekl, že na zhodnocení kroků nových zastupitelů bude třeba delší čas. "Každopádně se mi nelíbí neustále útoky na naše vedení kraje. Myslím, že se nové vedení příliš soustředí na hledání našich chyb, za audity utratili zhruba osm milionů korun a mnohdy je to zbytečné," řekl Bradík.
V lednu krajská politika žila kauzou prvního náměstka hejtmana a krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Drymla (ČSSD), který údajně sháněl kompromitující informace na svou stranickou kolegyni, poslankyni Hanu Orgoníkovou. Senátora Drymla koalice odvolala ze všech funkcí a zůstal pouze řadovým zastupitelem. "Ukazuje se, že ČSSD nebyla na vládnutí na kraji vůbec připravena, například v oblasti zdravotnictví či sociální oblasti si vůbec neví rady," řekl dnes ČTK Dryml.
V devítičlenné Radě Královéhradeckého kraje má na základě koaliční smlouvy ČSSD šest křesel, lidovci dvě a SNK ED jedno. V předchozím volebním období v kraji vládli občanští demokraté s SNK Sdružením nezávislých.