KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2009 Královéhradecký kraj podpoří etické vzdělávání
Zpět

Královéhradecký kraj podpoří etické vzdělávání

Přidáno 20. 1. 2012
Základní a střední školy v kraji, které se systematicky věnují etickému vzdělávání svých žáků, mohou získat finanční příspěvek od kraje. Jeho vedení se rozhodlo podpořit iniciativu některých lidoveckých členů a připojilo se k projektu Nadačního fondu Josefa Luxe.

VÍCE INFORMACÍ ZDE
Základní a střední školy v Královéhradeckém kraji, které se systematicky věnují etickému vzdělávání svých žáků, mohou získat finanční příspěvek od kraje. Jeho vedení se rozhodlo podpořit iniciativu některých lidoveckých členů a připojilo se k projektu Nadačního fondu Josefa Luxe (NFJL), který od roku 2001 vyhlašuje pro školy programy podpory etické výchovy, a to formou soutěže. Fond je spolu s Etickým fórem ČR jedním z jejich iniciátorů. Krajský projekt etického vzdělávání byl slavnostně vyhlášen 9. 7. 2009. Navazuje na předcházející projekty – jedná se především o garantovanou podporu etické výchově na školách v kraji. Ta je KHK systematicky podporována již od roku 2003.

Vedoucí katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty UHK Pavel Vacek při slavnostním vyhlášení projektu připomněl, že již většina vzdělávacích zařízení řeší šikanu, drogy, násilí a nevhodné chování žáků. Vicehejtman kraje a gestor projektu Vladimír Derner (KDU-ČSL) k tomu dodává, že již také neplatí dřívější názor, že rodina má vychovávat a škola učit. Funkce rodiny podle jeho slov totiž v mnoha případech selhává.

„Názorné je to například v dětských domovech, ve kterých nenalezneme sirotky, ale právě děti zanedbané a ohrožené přímo vlastní rodinou. Dochází k relativizaci rodin, relativizaci hodnot, k rozmazávání vnímání pojmů dobro a zlo a v tom chaosu se děti velmi těžko orientují. Zavedení etické výchovy na školách je tak jednou z cest, jak se mohou základní normy etického chování k dětem dostat,“ připomíná Derner, který v kraji projekt společně s předsedkyní NFJL Věrou Luxovou, s představiteli Etického fóra a zástupci z Univerzity Hradec Králové na počátku července představil. Věra Luxová pak přítomné informovala o svých poznatcích získaných v rámci kontaktů se školami: „V současnosti si již mnozí pedagogové i ředitelé škol uvědomují možné přínosy etické výchovy. Tam, kde se jí věnují, jsou pozitivní výsledky jasně pozorovatelné. Přesto je tato výchova na školách, jistě i díky nárokům na vyučující, doposud ojedinělá. I proto je přístup vedení Královéhradeckého kraje, rozšiřující její podporu, velmi cenný.“

„Mladí lidé jsou rozvojovým potenciálem kraje a etické chování je nutným předpokladem budoucí regionální prosperity,“ zdůrazňuje Derner a dodává, že kraj poskytne každé oceněné škole příspěvek ve stejné výši, jakou obdrží od Nadačního fondu Josefa Luxe. V rámci projektu se také uskuteční řada přednášek a seminářů, na kterých se budou podílet neziskové organizace.

Podle Dernera považuje Královéhradecký kraj etické jednání za nutný předpoklad své budoucí prosperity. Projektu proto poskytne v letech 2009 až 2012 politickou i finanční podporu a bude dbát o dlouhodobý rozvoj projektu, aby především školy a organizace usilující o etickou výchovu dětí a mládeže měly jistotu podpory. Během září proběhne na krajském úřadě slavnostní vyhlášení výsledků celostátní soutěže v rámci Programu podpory etické výchovy NFJL pro základní a střední školy. Pořadatelé věří, že bude dalším užitečným impulsem pro školy v královéhradeckém regionu.

25.7.2009
www.derner.cz