Nové sídlo Královéhradeckého kraje, které loni získalo prestižní titul Stavba roku, čeká náročná oprava. Do spodních podlaží a podzemních garáží prosakuje voda.
Nové sídlo Královéhradeckého kraje, které loni získalo prestižní titul Stavba roku, čeká náročná oprava. Do spodních podlaží a podzemních garáží prosakuje voda. Dělníci zřejmě budou muset rozbourat Pivovarské náměstí uprostřed areálu hejtmanství a izolace opravit.
Náklady na opravu by mohly dosáhnout milionů korun a měla by je v rámci záruky zaplatit stavební firma, řekl náměstek hejtmana a radní pro oblast majetku Vladimír Derner (KDU-ČSL). Sídlo kraje vzniklo přestavbou hradeckého pivovaru. Od dubna 2005 do října 2007 jej stavěla největší česká stavební společnost Skanska. Kraj za sídlo prostřednictvím dvacetiletého leasingu zaplatí přes 1,5 miliardy korun. Jde o největší investiční projekt kraje a patrně o nejdražší sídlo úředníků v celém Česku.
"O problému víme a pracujeme na jeho odstranění. Vyřešíme jej na naše náklady jako reklamaci v záruční době," řekla ředitelka komunikace společnosti Skanska Lucie Nováková. Dodala, že firma by zatékání chtěla opravit do konce letošního roku.
Podle Dernera se voda do budovy dostává dilatacemi a různými prostupy v betonové konstrukci. "Voda teče i do elektroinstalací. Nemůžeme využívat prostory pro archiv. V garážích je až pět centimetrů vody," řekl Derner. Stropy prosakující vodu pracovníci úřadu provizorními okapy svádějí do kbelíků. "Tyto stavební nedodělky jsou pro nás velmi nepříjemné," řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).
S vlhkostí bojují od první chvíle
Podle radního se problémy s vlhkostí projevily již na začátku užívání stavby, což potvrdila i Nováková. "Bývalé vedení kraje záležitost před loňskými krajskými volbami nechtělo řešit," tvrdí Derner, který v minulém volebním období patřil jako opoziční zastupitel k nejtvrdším kritikům pořízení krajského sídla. Stavbu prosadila ODS.
Podle Dernera není vyloučeno, že kraj bude za nemožnost řádně užívat prostory hejtmanství žádat kompenzaci na nájemném. "Smluvní vztahy jsou však v tomto ohledu velmi složité," řekl. Skanska totiž sídlo postavila firmě Immorent, která jej leasingovou smlouvou pronajímá krajské společnosti Správa nemovitostí. Kraj je pak v budově jako podnájemník Správy nemovitostí a se Skanskou žádnou smlouvu nemá.
Loni kraj za sídlo zaplatil první splátku 480 milionů korun. Ročně pak má platit prostřednictvím Správy nemovitostí přes 71 milionů korun jako leasingovou splátku. "Splácení drahé výstavby sídla již nyní odčerpává nemalé peníze z krajského rozpočtu. Proto si nemůžeme dovolit za sanaci stavebních nedodělků utrácet další peníze," řekl Franc.
Autor: ČTK