Je nemorální a politicky nekorektní, aby lidé zvoleni za KDU-ČSL zůstávali ve sněmovně, nebo v krajských zastupitelstvech ve svých funkcích i poté, co se přihlásili do strany TOP 09.
Je nemorální a politicky nekorektní, aby lidé zvoleni za KDU-ČSL zůstávali ve sněmovně, nebo v krajských zastupitelstvech ve svých funkcích i poté, co se přihlásili do strany TOP 09. Měli by se vzdát svého mandátu. To by bylo férové jednání směrem k voličům. Tito poslanci byli zvoleni občany proto, aby naplňovali program KDU-ČSL. Nyní jsou členy strany, která se od této politiky odklání. Toto jednání se mi zdá vůči voličům nekorektní.
Existují i další důvody, proč by se tito poslanci měli vzdát mandátu: Popírají totiž základní etické principy, za kterými se lidovci stojí a také ve sněmovně nepodpořili návrh týkající se vyššího zdanění hazardu a jeho omezení.
Zisk poslaneckého mandátu je také vždy výsledkem úsilí širokého kolektivu lidí, kteří ve prospěch svých kandidátů odevzdávají velké množství dobrovolné práce a vynakládají i vlastní prostředky. Logicky za to očekávají, že zvolený poslanec bude hájit principy, pro které byl členy své strany nominován a podpořen. Opustí-li poslanec svoji stranu a mandát si ponechá, dopouští se otevřeného podvodu a zrady na lidech, kteří mu dali svoji důvěru.
Nové politické strany, které vznikají před volbami, jsou pro voliče zpočátku lákavé, ale historie ukazuje, že se nejedná o stabilní voliče. Známé tváře nezajistí naplnění politického programu. TOP 09 se navíc potýká s netransparentním financováním. Také tyto důvody vedou k ostré kritice těchto přeběhlíků sedících na dvou židlích.
Vladimír Derner
(Autor je náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje (KDU-ČSL). Zveřejněno na vladimirderner.blog.idnes.cz.)