Pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Královéhradecký kraj za chyby v předloňské zakázce na nákup předraženého nábytku do jeho nového sídla platí. Kraj se proti prvotnímu rozhodnutí ÚOHS odvolal, předseda úřadu ale pokutu potvrdil.
Brno 23. prosince (ČTK) - Pokuta 800.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Královéhradecký kraj za chyby v předloňské zakázce na nákup údajně předraženého nábytku do jeho nového sídla platí. Kraj se proti prvotnímu rozhodnutí ÚOHS z letošního března odvolal, předseda úřadu Petr Rafaj ale kraji nevyhověl a pokutu potvrdil. ÚOHS to dnes uvedl na
svých stránkách. Kraj se může odvolat k soudu, o jeho dalším postupu budou představitelé kraje ještě jednat, řekl dnes ČTK náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL).
"Rozklady podané zadavatelem a vybraných uchazečem neobsahovaly v zásadě žádné nové skutečnosti, který by již nebyly předmětem prvostupňového řízení," uvedl Rafaj. Derner dodal, že kraj se proti prvotnímu rozhodnutí ÚOHS odvolal především ve snaze snížit výši uložené sankce. "To porušení zákona v této věci je zřejmé a osobně se domnívám, že odvolání k soudu je marné, ale o dalším postupu rozhodne rada kraje," řekl Derner.
Zakázka měla hodnotu 36 milionů korun bez daně z přidané hodnoty a podle dřívějšího vyjádření hejtmana Lubomíra France (ČSSD) byla její cena přemrštěně vysoká. O přidělení zakázky na nákup nábytku rozhodla tehdejší rada kraje v čele s ODS formou rozšíření leasingu na pořízení sídla kraje. Sídlo, které vzniklo přestavbou hradeckého pivovaru, vybudovala firma Immorent.
Kraj ale při nákupu nábytku podle ÚOHS nepostupoval podle zákona o veřejných zakázkách. Zakázku v roce 2007 zadal bez řádného výběrového řízení jednomu oslovenému zájemci, rovněž firmě Immorent. Pokud by kraj zadal tendr na nábytek podle zákona, mohla být cena nábytku podle antimonopolního úřadu nižší.
Podle antimonopolního úřadu musí být obecně pro způsob, který kraj použil, splněny přesně stanovené podmínky. Důvodem je, aby tento typ zadávacího řízení nebyl zneužíván. V daném případě však nebyla splněna ani jedna z podmínek pro využití jednacího řízení bez uveřejnění. "Nelze například hovořit o rozšíření stávajícího rozsahu dodávky, protože nábytek nebyl v předmětu původní zakázky vůbec zahrnut," podotkl Rafaj.
Přestavba pivovaru na sídlo kraje trvala od dubna 2005 do října 2007. Kraj za ně prostřednictvím dvacetiletého leasingu zaplatí 1,48 miliardy korun. Jde o největší investiční projekt kraje a zřejmě o nejdražší sídlo úředníků v celém Česku. V minulém volebním období opoziční lidovci a sociální demokraté projekt kritizovali.