KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2009 Tibetskou vlajku vyvěsilo v ČR přes 350 radnic i dvě ministerstva
Zpět

Tibetskou vlajku vyvěsilo v ČR přes 350 radnic i dvě ministerstva

Přidáno 20. 1. 2012
Praha 10. března (ČTK) - Přes 350 českých radnic dnes vyvěsilo tibetskou vlajku na připomenutí 50. výročí protičínského povstání v Tibetu.
Praha 10. března (ČTK) - Přes 350 českých radnic dnes vyvěsilo tibetskou vlajku na připomenutí 50. výročí protičínského povstání v Tibetu. K celosvětové akci Vlajka pro Tibet se připojili i politici Strany zelených. Vlajka zavlála před ministerstvy životního prostředí a školství, která vedou předseda strany Martin Bursík a místopředseda Ondřej Liška, a zelení poslanci ji vyvěsili z okna poslaneckého klubu. Podle ministerstva zahraničních věcí by podpora Tibetu neměla ohrozit konání květnového summitu Evropské unie s Čínou v Praze, který organizuje české předsednictví.

V indické Dharamsále, kam se dalajlama po tvrdém potlačení protičínského povstání před 50 lety uchýlil, dnes pochodovaly tisíce mladých Tibeťanů a skandovaly hesla "Čína ven!" nebo "Tibet patří Tibeťanům!". Dalajlama předtím zástupům shromážděným u místního chrámu řekl, že čínská vláda zabila statisíce lidí a tibetskou kulturu téměř vyhubila. Demonstrace na podporu Tibetu se uskutečnily také v sousedním Nepálu, jihokorejském Soulu či v australské metropoli Canbeře. Někteří demonstranti se střetli s policií a několik jich bylo zatčeno.

V Praze před velvyslanectvím Čínské lidové republiky (ČLR) demonstrovalo na podporu Tibetu podle policie večer asi 150 lidí. Demonstranti měli tibetské vlajky a transparenty, které vyzývají k dodržování lidských práv v Tibetu. Na pořádek dohlíželo kolem 15 policistů. Protestující podepisovali dvě výzvy, z nichž jedna byla vzhozena do schránky čínského velvyslanectví, druhou má poslankyně Kateřina Jacques (SZ) doručit vládě. Demonstranti se pokojně rozešli asi po hodině.

Dalajlama se dnes opět vyslovil pro rozsáhlou autonomii Tibetu pod čínskou vládou. Česká republika s Čínou vede dlouhodobě dialog a nijak nezpochybňuje územní celistvost Číny, jejíž součástí je i Tibet, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Jedním dechem ale v rámci tohoto dialogu ČR upozorňuje, že ochrana lidských práv, včetně kulturních, náboženských a politických svobod, je dlouhodobou prioritou zahraniční politiky ČR ve světě, a to i v případě Tibetu, dodala.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar ČTK řekl, že si nemyslí, že by vyvěšení vlajek na státních úřadech poškodilo vztahy mezi Čínou a Evropskou unií v době českého předsednictví. Česko není jedinou zemí, která se vyjadřuje solidárně, uvedl. "Pokud by to narušilo plánovaný summit EU - Čína, vypovídalo by to spíš o Číně než o České republice," uvedl.

Loni čínská strana odvolala svou účast na prosincovém summitu s Evropskou unií na protest proti tomu, že se francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země EU tehdy předsedala, sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) se k vyvěšení tibetské vlajky nepřipojil.

To, že zelení poslanci vyvěsili vlajku na budově sněmovny, se u politiků ostatních stran nesetkalo s ohlasem. Zatímco místopředsedové sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) byli k iniciativě zelených zdrženliví, předseda KSČM Vojtěch Filip nešetřil kritikou. "Považuji to za hulvátství," řekl a přirovnal poslance Strany zelených k republikánům.

Zatímco tibetské vlajky vyvěsila řada měst, krajské úřady se k akci nepřipojily. Vlajka ale přesto krátce zavlála nad jihočeským krajským úřadem, kde ji v noci vyvěsil jeden z obyvatel Českých Budějovic, pracovníci úřadu ji ale ráno z žerdi opět spustili. Objevila se i na budově královéhradeckého hejtmanství. Kraj se sice odmítl připojit k celosvětové akci, vlajku ale z okna své kanceláře vyvěsil hejtmanův náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Dalajlamův emisar při EU Taši Wangdi v rozhovoru ČTK řekl, že v Tibetu panuje napjatá situace podobající se stannému právu a čínské úřady v poslední době stupňují represe. Podle něho narůstají obavy, aby ve sporném regionu nevypukly nové násilnosti.

Akce Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase před 50 lety, při kterém zemřelo nejméně 80.000 Tibeťanů. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Čeští příznivci Tibetu se k akci poprvé připojili v roce 1996.