KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2009 Tři skandály v souvislosti s hrdým Regiocentrem
Zpět

Tři skandály v souvislosti s hrdým Regiocentrem

Přidáno 20. 1. 2012
HRADEC KRÁLOVÉ - Regiocentrum, stavba roku 2008 ČR, je příklad toho, jak lze v historickém jádru města přestavět starý průmyslový objekt na moderní víceúčelový komplex. Přesto tuto stavbu provázejí skandály (leasing, zatékání, atypický nábytek).
HRADEC KRÁLOVÉ - Regiocentrum, stavba roku 2008 ČR, je nepochybně impozantní příklad toho, jak lze v historickém jádru města přestavět starý průmyslový objekt na moderní víceúčelový komplex. Nalezl v něm sídlo nejen Krajský úřad a samosprávné orgány Královéhradeckého kraje, ale také fakulta královéhradecké univerzity, další krajské instituce a parkovací dům.

Přesto výstavbu Regiocentra od počátku provázely nesouhlasné hlasy veřejnosti. Především se stavba zdála předražená a pro kraj nevýhodně financovaná. Dnes již slouží téměř půldruhého roku veřejnosti a kritické hlasy nejen neutichají, ale zveřejněním některých problémů získávají na síle.

Skandál první - leasing

Investorem smělé přestavby starého pivovaru, který zabíral okraj historického jádra města a neměl další využití, se stala leasingová společnost Immorent a stavěla zde firma Skanska. Přestavbu, která bude nakonec stát zhruba 1,5 miliardy korun, kraj financoval prostřednictvím leasingové smlouvy na dvacet let. Loni zaplatil první splátku ve výši téměř půl miliardy a ročně platí přes 70 milionů korun nájmu. Regiocentrum je tedy nyní v majetku Immorentu a spravuje jej krajská Správa nemovitostí.
Od počátku je stavba sama a zvláště způsob jejího financování trnem v oku lidovcům, především radnímu v prvním volebním období, opozičnímu zastupiteli v druhém a náměstkovi hejtmana pro majetek kraje v nynějším krajském zastupitelstvu Vladimíru Dernerovi (Koalice pro Královéhradecký kraj). Leasing byl ovšem možností, jak přestavbu rychle zahájit a ufinancovat. Ačkoli náklady se nelíbily ani zastupitelům za KSČM, na druhé straně si uvědomovali, že se tím pomůže historickému centru města. Ani současná koalice v čele se sociálními demokraty není leasingovou smlouvou nadšena a hodlá s tímto problémem něco dělat.

Skandál druhý - zatékání

Už při dostavbě Regiocentra se v místnostech pod úrovní ústředního náměstí objevovala vlhkost. Byla ovšem považována za vlhkost technologickou, související s vysycháním omítek apod. Nasadily se vysoušeče, ale moc nepomohly. Od počátku až doposud se vysoušejí prostory určené pro archivy, ale vlhkost je zde stále taková, že je nelze ke skladování listin použít, a zejí prázdnotou.

Vsoučasné době je zřejmé, že do budov nejen zatéká, ale rovnou teče. Zavlhlé mapy na omítkách v prvním podzemním podlaží jak v kancelářích, tak v garážích, ba i kapající voda v úřední podatelně a zatékání do elektroinstalace ohrožuje pracovníky i návštěvníky Regiocentra. Vedení kraje proto trvá na tom, aby se závady začaly odstraňovat nejpozději letos na jaře. Naštěstí stavitel - firma Skanska - reklamaci, jejíž odstranění bude stát další miliony, uznává a odstraní závady. Údajně na vlastní náklady. To ovšem znamená, že bude zřejmě nezbytné rozkopat horní nádvoří Regiocentra a znovu ho zaizolovat.

Skandál třetí - nábytek

Když se stavba Regiocentra blížila k závěru, pozapomnělo se jaksi na nezbytnost vybavit krajský úřad a prostory zastupitelstva po přesídlení novým nábytkem. Ne snad, že by si stoly a židle nemohli vzít úředníci s sebou z budovy původně stavěné a krátce před převratem nákladně přestavěné pro Krajský výbor KSČ a za mnoho milionů opět přestavěné pro potřeby nově vzniklého kraje. Ovšem většina netypického nábytku, vyrobeného na míru, by se sem jaksi nejen nevešla, ale především nehodila. Nábytek tedy měl zůstat ve »staré« budově a jako její součást předán novému uživateli a do nové budovy měl být pořízen nábytek nový. Jen na vypsání veřejné soutěže se pozapomnělo. Vypisovala se na poslední chvíli díky připomínkám komunistů v zastupitelstvu, a zřejmě poněkud pochybně. Nyní ji tudíž šetří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a podle hejtmana jistě dojde k pozoruhodným zjištěním.
Už původní ceníky na dodání atypického nábytku jsou pro našince s podprůměrným platem počteníčkem. Kdo v Regiocentru nebyl, musí nutně nabýt dojmu, že se tu schůzuje v pozlacených židlích, usedá na křesílka plněná lamí vlnou a potažená žirafí kůží a dřevo použité na výrobu nábytku je nejspíš mahagonový masiv. Skandál ovšem vypukl nejen kolem zveřejnění těchto ceníků, ale vyhrotil se, když se zjistilo, že ceníky jsou dva. A že ceny po dodání se poněkud výrazněji liší od cen na objednávce. V některých případech jsou až několikanásobně vyšší.

Vrchol luxusu nebo drzosti?

Vrchol luxusu by, aspoň podle ceníků, měl panovat v kanceláři hejtmana a ředitele Krajského úřadu. Na vlastní oči jsem tyto místnosti nespatřila, ale byla jsem těmi, kdo tam chodí častěji, ujištěna, že ani mahagon, ani lamí vlnu a žirafí kůži tu nalézt nelze. Leč ceníky mluví jinak. Tak třeba návštěvníci mohou společně s hejtmanem konferovat u konferenčního stolku, který měl původně stát 26 tisíc a stál 84 560 korun. Nebo usednout do dvojkřesla s původní cenou 65 tisíc a skutečnou 106 tisíc korun, případně do křesla původně za 39 tisíc a skutečně za 80 tisíc korun. Oproti tomu jsem na vlastní oči viděla zařízení pracovny uvolněných předsedů výborů zastupitelstva a tady s úžasem zírala na věšák bratru za 22 tisíc. Ani osaháním jsem záhadu jeho ceny neodhalila. V materiálu, ztvárnění či laku věšáku to asi nebude, ale ve způsobu pořízení určitě. Ten byl více než marnotratný.

Také vás napadá, kolik domovů důchodců, škol či školek by se jen z rozdílu v cenách obvyklých a pořizovacích mohlo zařídit? Majitel Regiocentra, jímž je, jak jsme uvedli, firma Immorent, tvrdí, že ceny schválilo vedení kraje. Bývalý hejtman a nynější opoziční zastupitel kraje Pavel Bradík (ODS) odmítá zveřejněným ceníkům uvěřit. Inu, jisté je, že ÚOHS bude mít co šetřit.

Společný jmenovatel

Je příznačné, že druhé dva skandály vypluly na povrch až se změnou politického vedení kraje, ačkoli problém zatékání je stejně starý jako samy budovy. Že by si předcházející vedení kraje nevšimlo, že v podatelně kape úřednicím na hlavu? Že by si ani bývalá opozice a současné vedení nevšimlo nepřiměřeného luxusu? Je totiž pravda, že ani Kontrolní výbor krajského zastupitelstva v uplynulém období neřešil jediný podnět související s pořízením nábytku. Haló novinám to potvrdil jak bývalý předseda Kontrolního výboru Lubomír Štěpán (KSČM), tak jeho předsedkyně současná - Táňa Šormová (nestr. za KSČM)

Je také jisté, že majetkové otázky kraje nyní spravuje člověk, který bývalému vedení kraje nic nedaruje. Hlavně je ale nezbytné rozklíčovat složité majetkonájemní vztahy mezi firmou Immorent, krajskou Správou nemovitostí a krajem. Prý to nebude jednoduché. Snad se ale dočkáme časem i zjištění, kdo si při stavbě Regiocentra a při jeho vybavování pomohl nejvíce. Naprosto jisté je ovšem už dnes to, že daňoví poplatníci, kteří všechno financují, to nebyli. Haló noviny 25.2.2009 rubrika: Zrcadlo regionů strana: 13, Taťána LANKAŠOVÁ