KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2009 Venkove! Co s tebou bude?
Zpět

Venkove! Co s tebou bude?

Přidáno 20. 1. 2012
Náchodsko – Zatímco v roce 2009 měl Královéhradecký kraj v programu Obnovy venkova částku 50 milionů korun, pro příští rok počítá s částkou poloviční – 25 milionů.
Náchodsko – Zatímco v roce 2009 měl Královéhradecký kraj v programu Obnovy venkova částku 50 milionů korun, pro příští rok počítá s částkou poloviční – 25 milionů.

Tento drasticky pokles, který právě na Královéhradecku jde i pod úroveň roku 2004, kdy kraje začaly v této roli fungovat (tehdy bylo v Programu obnovy venkova 37,5 milionu korun), vygradoval až k nedávnému vzniku Iniciativy za skutečnou podporu venkova, která je reakcí na aktuálně nízké financování venkovských obcí. „Aktuálním zájmem této platformy je adekvátní financování venkova,“ říká jeden z členů přípravného výboru Libor Mojžíš, starosta obce Žernov, která letos získala titul Vesnice roku 2009 v Královéhradeckém kraji.

Jedním z nástrojů, jak malým obcím pomoci, je právě Program obnovy venkova. Jenže ten je v našem regionu hodně úsporný. „Co v jiných krajích jde, u nás je zkrátka nemožné. Například kraj Jihomoravský má v návrhu na rok 2010 celých 80 milionů korun, náš sousední kraj Pardubický 53 milionů, kraj Jihočeský 70 milionů. Dokonce i kontroverzní Středočeský kraj má v návrhu 50 milionů na rok 2010,“ vypočítává Libor Mojžíš, podle jehož slov je dělení 50 miliónů korun na polovinu opravdu drastické.

Proti Mojžíšově tvrzení, že vedení Královéhradeckého kraje nemá zájem o podporu venkova, se včera ostře ohradil Vladimír Derner.

Vicehejtman Derner kritizuje námitky krajského zastupitele za ODS Libora Mojžíše, protože prý nehovoří o příčinách současného stavu kraje, kdy se musí současná koalice vypořádat s mnoha finančními závazky z minulého volebního období.

Pokračování na straně 3

Hrozí radikální snížení financí na Program obnovy venkova 2010

dokončení ze strany 1
Náchodsko – Program obnovy venkova byl od roku 1991 národním programem. Po vzniku krajů v roce 2004 přešel tento program logicky na jednotlivé kraje. „V předchozích letech se částky pohybovaly mezi 37,5 a 50 miliony korun, a i tak čelil zhruba třikrát větší poptávce,“ prozrazuje žernovský starosta Libor Mojžíš, který dodává, že zdůvodňujícím „zaklínadlem“ pro zkrácení finančních prostředků je samozřejmě světová hospodářská krize a nízké daňové výnosy.

Vicehejtman Vladimír Derner skutečně hospodářskou krizi jako jeden z důvodů pokrácení finančního „balíčku“ z Programu obnovy venkova uvádí. Ale uvádí i jiné příčiny. „Jde totiž o to, že se kromě důsledků světové hospodářské krize, která vede ke snížení daňových příjmů Královéhradeckého kraje v letošním roce minimálně o 400 milionů korun ve srovnání s rokem předchozím, musíme poprat s finančními závazky, které nám přenechala právě ODS,“ komentuje Derner, jenž přidává i pár příkladů: „Přibližně 200 milionů bylo třeba zaplatit na pokrytí ztráty ve zdravotnických zařízeních, která vznikla v minulých letech. Dalším nehospodárným krokem je pořízení sídla krajského úřadu, což zatěžuje rozpočet ročními splátkami ve výši 70 milionů.“

Vicehejtman Vladimír Derner však ujišťuje, že venkov má i nadále plnou podporu současného vedení Královéhradeckého kraje a v případě pozitivního vývoje v rozpočtovém hospodaření příštího roku je posílení prostředků pro Program obnovy venkova na obvyklou úroveň 50 milionů jeho hlavní prioritou.

Region| Východní Čechy Náchodský deník 8.12.2009 rubrika: Titulní strana strana: 1 autor: JIŘÍ ŘEZNÍK