KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2010 Derner: Předvolební bublina to rozhodně není
Zpět

Derner: Předvolební bublina to rozhodně není

Přidáno 20. 1. 2012
„Problém nového sídla krajského úřadu, s nímž souvisí i problém předraženého nábytku, vznikl už v roce 2004. Už tehdy KDU-ČSL poukazovala na nevýhodnost této smlouvy pro kraj..."
Náměstek hejtmana Vladimír Derner tvrdí, že leasingovou smlouvu na nové sídlo krajského úřadu s některými opravdu „zajímavými“ položkami zveřejnil kraj už v roce 2007. Znala ji prý i média.

HRADEC KRÁLOVÉ
Náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner odmítá, že by v případě předraženého nábytku pro nové sídlo krajského úřadu šlo o předvolební bublinu. „Problém nového sídla krajského úřadu, s nímž souvisí i problém předraženého nábytku, vznikl už v roce 2004. Už tehdy KDU-ČSL poukazovala na nevýhodnost této smlouvy pro kraj. Podle našeho názoru přišli daňoví poplatníci pořízením této smlouvy o tři sta milionů korun,“ upozorňuje Vladimír Derner a dodává, že právě tyto výtky znamenaly, že v předcházejícím volebním období se lidovci stali nepřijatelným koaličním partnerem pro ODS.

Lidovci pak poukazovali na to, že kraj začal leasingovou smlouvu utajovat. „Po několika soudech jsem dosáhl jejího zveřejnění a právě tehdy poprvé vyšly na světlo také informace o cenách nábytku,“ řekl Derner a dodal, že leasingovou smlouvu zveřejnil kraj v roce 2007. „Od té doby jsou známy ceny nábytku s některými opravdu zajímavými položkami. Už tehdy smlouvu měla k dispozici i média,“ tvrdí náměstek hejtmana.

Derner například má v kanceláři křeslo, které místní hradecká firma dodává za jedenáct tisíc, ale kraj za stejné zaplatil čtyřicet čtyři tisíc. „Věšák, který se v hradeckém obchodě prodává za dvanáct, možná sedmnáct stovek, i s leasingovým navýšením vyšel kraj na dvacet osm tisíc. Už z těchto rozporů je evidentní, že něco není v pořádku a že nábytek byl mimořádně předražený,“ míní Derner.

A kdo z takových cen profitoval? „Zainteresovanost jednotlivých aktérů si netroufám odhadovat. Každopádně nevýhodnost smlouvy pro kraj musela být na první pohled jasná pro všechny, kdo ji schvalovali či studovali,“ tvrdí Derner. Na otázku, jak kraj bude postupovat, pokud policie a poté i soudci zjistí, že vznikla prokazatelná ztráta a že za ni mohou konkrétní osoby, Derner odpověděl: „Kraj už musel zaplatit pokutu osm set tisíc korun za porušení hospodářské soutěže, kterého se minulé vedení dopustilo. Další postup je věcí vedení kraje. Já jsem už při nástupu do funkce prohlásil, že vzhledem k tomu, že jsem měl konflikt s bývalým vedením, nebudu zaujímat žádné stanovisko a nebudu se účastnit rozhodování o případných dalších krocích kraje a o vymáhání škody na osobách, které mají nevýhodné smlouvy na svědomí. A to proto, aby se celý problém nedostal do osobní roviny,“ vysvětlil Derner.

Tvrdí, že svou roli sehrál především při zveřejnění leasingové smlouvy, a věří, že tento případ může být dobrou prevencí pro zástupce kraje v budoucnu. Dodal, že nepodal žádné trestní oznámení, jak se o něm někdy říká, protikorupční policie prý začala řešit nevýhodné smlouvy z jiného popudu. „Není to můj styl. Já věci řeším na úrovni politické. Nejde mi o to někoho stíhat a zavírat, ale o to, aby se předcházelo takovým škodám, jaké kraji vznikly nevýhodnou smlouvou,“ tvrdí Derner.