Solidární akci Vlajka pro Tibet podpoří 10. března radnice všech okresních měst. Kraj se k této otázce postavil šalamounsky: o případném vyvěšení tibetského symbolu odmítl jednat.
Královéhradecký kraj - Na stožárech radnic všech pěti okresních měst bude 10. března symbolicky vyvěšena tibetská vlajka. Jen sídlo kraje -Nový Pivovar v Hradci Králové - bude mlčet. Zastupitelé rozhodli, že se dilema - vyvěsit či nevyvěsit - ani nedostane na program jednání.
Radnice „drží basu“
Vlajka země, která násilně pozbyla svých práv, bude na výraz solidarity tradičně vyvěšena v Rychnově nad Kněžnou. „Rozhodla o tom rada města. Důvody není třeba dlouze rozvádět. Myslím, že smysl podpory je jednoznačný,“ sdělil starosta Jiří Rokl.
Státní symbol s modře a červeně zářícím sluncem bude také vlát před trutnovským městským úřadem. Potvrdil to vedoucí odboru Kanceláře města Luboš Rathouský.
Číňany obsazený Tibet má podporu v Jičíně i v Hradci Králové. A rovněž náchodská radnice je s ním solidární, i když podle slov místostarosty Jaroslava Rohulána bude rada města tento akt na nejbližším zasedání teprve schvalovat.
Královéhradecký kraj se k tibetské otázce nevyjádří. „Zastupitelé odhlasovali, aby se tento bod ani nedostal na program jednání,“ potvrdil mluvčí kraje Jiří Hošna.
Přece bude vlát!
Připojit se k protestní akci Vlajka pro Tibet navrhoval vicehejtman Vladimír Derner. „Odkazy na obchodní vztahy s Čínou jsou smutným obrazem, jak se konzum stává hlavní hodnotou naší společnosti,“ říká radní Derner. „Proto se k akci hlásím sám. Koupil jsem si vlajku a vyvěsím ji z okna své kanceláře,“ vysvětluje způsob provedení.
„Domnívám se, že jsem na alespoň kousek místa na veřejné budově dostatečně přispěl svými daněmi,“ řekl Vladimír Derner.
V roce 1950 obsadila čínská armáda Tibet.
Dne 10. března 1959 bylo při protiokupačním povstání zabito 80 000 Tibeťanů.