Policie podezřívá několik politiků, že při nákupu zařízení pro nové krajské sídlo porušili povinnosti při správě cizího majetku tím, že souhlasili s nákupem několikanásobně předraženého zboží. Je mezi nimi i bývalý hejtman Bradík.
Předražený nábytek na krajském úřadě už zajímá i policii. Ta podezřívá několik politiků a jednu úřednici, že při nákupu zařízení pro nové krajské sídlo porušili povinnosti při správě cizího majetku tím, že souhlasili s nákupem několikanásobně předraženého zboží. Je mezi nimi i bývalý hejtman Pavel Bradík.
Jsou lidé, kteří se rádi pochlubí, kolik zaplatili za drahé zařízení a nábytek ve svých vilách. Existují ale také jedinci, kteří rádi dají k dobru, jak tak drahé zařízení sehnali poměrně levně.
Úředníci Královéhradeckého kraje nepatří ani k jedné skupině. Drahý nábytek ve svých kancelářích sice mají, ale není z exkluzivních koženek, krokodýlích kůží či z mahagonového dřeva. A už vůbec nepřišel kraj, tedy instituci, kterou stále splácejí daňoví poplatníci, levně.
Naopak - při cenách nábytku, které vykázal v papírech za zařízení nového okresního úřadu dodavatel, se obyčejnému smrtelníkovi protáčejí nevěřícně panenky. Podezření padlo také na bývalého hejtmana
Předražený nábytek nenechal klidnými ani kontrolní úřady a policii. Krajský úřad dostal nejprve kvůli předraženému nábytku pokutu od úřadu pro hospodářskou soutěž a nedávno také zaúřadovala protikorupční policie. Ta podezírá několik politiků a jednu úřednici, že při nákupu nábytku pro nové krajské sídlo porušili povinnosti při správě cizího majetku tím, že souhlasili s nákupem několikanásobně předraženého zboží. Je mezi nimi i bývalý hejtman Pavel Bradík.
Kdo si přečte ceník nábytku, který dnes úředníci kraje využívají, může mít pocit, že tito lidé snad sedí na pozlacených židlích. Například jedno křeslo ze dvou v kanceláři náměstka hejtmana Vladimíra Dernera stojí dnes v královéhradecké firmě Polstrin 7 550 korun. Ale kraj za ně zaplatil 45 276 korun, tedy asi pětkrát více než ve firemním obchodě.
V kanceláři úředníků je však více takových nadhodnocených kousků nábytku. Třeba malý konferenční stolek stál 15 915 korun, věšák na kabáty vyšel krajský úřad na 21 701 korun.
"Když reportéři České televize zjišťovali, kolik ten věšák stojí v obchodě, přišli na to, že se prodává za dvanáct stovek včetně DPH. Cena, kterou dodavatelé vystavili kraji, je bez DPH," říká náměstek a dodává, že bývalí radní krajského úřadu tvrdí, že konkrétně cena věšáků prý je omyl v rozpočtu stavby a že tato cena platí pro jiný kus nábytku.
Vybavení kanceláře pokračuje skříňovou sestavou za dvaapadesát tisíc, čtyřšuplíkový nábytkový kontejner pod pracovní stůl s počítačem stál krajský úřad třináct tisíc a jednací židle k velkému stolu za 22 500. Kolem stolu jich je za téměř 140 tisíc korun. Do Regiocentra zatéká, v létě ho obsadí stavaři
"Já svůj ctěný zadek ukládám denně na židli na kolečkách, která stála devětatřicet tisíc," říká náměstek hejtmana. A tak zákoutí s jedním malým konferenčním stolkem a dvěma židlemi vyjde po sečtení všech cen s leasingovým navýšením a s daní z přidané hodnoty na 141 tisíc korun.
Jen nábytek do kanceláří na celém krajském úřadu vyšel celkem na 36 milionů. "Dnes každý nerad slyší, když kritizujeme bývalé vedení kraje téměř dva roky po volbách. Ale my bohužel pořád řešíme průšvihy, které tady po bývalém vedení zůstaly a které se budou objevovat ještě dlouho," řekl náměstek Derner.
A tak například prostranství, které přestavbou nefunkčního pivovaru na Regiocentrum vzniklo, obsadí opět v létě stavbaři a znovu ho rozkopají. Důvod? Do některých prostor v zimě zatékalo, i když stavbaři už na odstranění tohoto problému loni jednou pracovali.