O 30 tisíc lidí v nouzi se v Královéhradecké diecézi stará téměř tisícovka zaměstnanců
Královéhradecko – „Chodím tři roky k jedné starší paní. Je sama. Začala jsem ji navštěvovat už i s mojí dcerou, která se mi během té doby narodila. Paní téměř nevychází, povídáme si spolu, vyprávíme o životě, občas jí přinesu i nějaký koláč, co upeču,“ píše na internetových stránkách hradecké charity jedna z dobrovolnic.
A právě o tom charita je, pomáhat lidem, kteří si sami pomoci nemohou nebo neumějí. Ta v Královéhradecké diecézi, která se rozprostírá na území šesti krajů, slaví nyní 20 let od svého znovuzrození. Lidem v nouzi pomáhá od 1. ledna 1992, kdy ji zřídil arcibiskup Karel Otčenášek. Navázal tak na činnost původní diecézní charity, která působila před druhou světovou válkou a po ní až do násilného přerušení její činnosti v padesátých letech 20. století.
Diecézní charita pečuje o 30 tisíc lidí
„Na své cestě po Indii jsem na vlastní oči viděl úspěchy práce našich lidí i v těch nejchudších oblastech. Děti se tam díky našemu projektu Adopce na dálku mohou dostat ke vzdělání. Jsou za to moc vděčné,“ řekl Jan Vokál, královéhradecký biskup.
„Neziskový sektor má tu výhodu, že v něm pracují lidé rádi a dobře,“ řekl Vladimír Derner, náměstek krajského hejtmana na včerejším slavnostním shromáždění v Novém Adalbertinu na Velkém náměstí.
V současné době diecézní charita zastřešuje 22 regionálních Charit, které poskytují na 160 sociálních a zdravotních služeb a zařízení, kde pečuje 993 zaměstnanců o 30 000 nemocných a potřebných v jakémkoliv věku.
Mezi první a nejznámější charitní zařízení patří Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba, Stacionář sv. Františka v Rychnově nad Kněžnou, Hospic Anežky České v Červeném Kostelci, Domov sv. Josefa pro nemocné roztroušenou sklerózou, Dům Matky Terezy pro lidi bez domova v Hradci a další.