Bývalého hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka (ODS) dostihla kauza, na jejímž počátku stál před pěti lety.
Policisté ho spolu s bývalým radním pro zemědělství Jiřím Vamberou (ODS) a dvěma krajskými úředníky obvinili z pletichaření při veřejné soutěži. Toho se měli dopustit v roce 2008, kdy kraj vypsal soutěž na poskytnutí know-how k projektu zpracování zbytků z lesní těžby. Kraji měla vzniknout škoda 4,5 milionu. Obvinění potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
„Cítím se naprosto nevinný. Ničeho takového jsem se ani náhodou nedopustil. Do výběrového řízení jsem nijak nezasahoval. Je to dílčí součást štvavé kampaně proti mé osobě s cílem zdiskreditovat můj pobyt na kraji,“ ohradil se proti nařčení Bradík, který je dnes ve funkci ředitele hradecké pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
V případě prokázání viny hrozí Bradíkovi, Vamberovi a oběma úředníkům až osm let vězení.
Někteří bývalí i současní zastupitelé proti projektu protestovali už před pěti lety. „Je to samozřejmě hodně dávno, ale osobně jsem to vnímal tak, že ta věc byla od začátku domluvená s konkrétními lidmi,“ tvrdí například Vladimír Derner (KDU-ČSL). V té době seděl v krajském zastupitelstvu a při hlasování v únoru roku 2008 prohlásil, že od projektu dává ruce pryč.
Zpracováním a obchodem s dřevní štěpkou se měla zabývat firma s krajskou účastí Silvestris, jejíž založení začátkem roku 2008 schválili krajští zastupitelé. O rok později, už za vlády hejtmana Lubomíra France, zastupitelstvo tehdejší usnesení revokovalo a ve firmě došlo k několika změnám. Byla přejmenována na Silvatres HK a zakládajícími členy se stali jen Královéhradecký kraj a firma D&D Projekt. Ta je od dubna 2011 v konkurzu.
Lesy ČR, které měly být původně třetím společníkem, od projektu mezitím odstoupily. Firma Silvatres HK měla dodávat zpracované klestí a další dřevařský odpad elektrárenským zdrojům společnosti ČEZ ve Dvoře Králové nad Labem a v Poříčí u Trutnova.
Kraj koupil od společnosti D&D Projekt práva na know-how k projektu. Soudní znalec know-how ocenil na zhruba 20 milionů. To v roce 2009 použil kraj jako nepeněžitý vklad do společnosti. Kromě toho do firmy vložil ještě 1,1 milionu.
Společnost D&D Projekt se na společném projektu podílela finančním vkladem ve výši 900 tisíc korun a nepeněžitým vkladem ve formě ochranné známky v hodnotě 20 milionů korun.
Proti popsanému postupu se tehdy kromě Dernera postavil i senátor a tehdejší zastupitel Vladimír Dryml (tehdy ČSSD, dnes SPOZ), který vše označil za typicky český tunel. „Kraj do toho bude dávat všechno, soukromá společnost do toho pak dá ochrannou známku, to je prostě něco nestoudného. Kraj sice bude mít ve společnosti větší podíl, ale bude se starat o kácení lesů, o investice do společnosti a ponese všechna rizika. A společnost D&D Project jen ochrannou známku,“ hřímal Dryml na zastupitelstvu v březnu roku 2009.
Hejtman Franc připouští, že kraj nejspíš bude muset firmu Silvatres HK poslat do likvidace. „Zdědili jsme záměr této společnosti po bývalém vedení kraje. Faktická škoda ale kraji nevznikla. Byly jen náklady na založení firmy a zakoupení know-how,“ uvedl Franc, který se ke kauze nechtěl více vyjadřovat.
Michaela Rambousková, s přispěním Kateřiny Vítkové, Štěpánky Tůmové a s využitím ČTK
Mladá fronta DNES | 1.2.2013 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Královéhradecký kraj