KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2014 Kraj nechce dráždit Čínu, ale vlajka Tibetu nad ním zavlaje
Zpět

Kraj nechce dráždit Čínu, ale vlajka Tibetu nad ním zavlaje

Přidáno 10. 3. 2014
Ilustrační foto
Královéhradecký kraj po loňské podpoře letos kampaň Vlajka pro Tibet ignoruje, ale „vzbouřenci“ z řad opozičních zastupitelů vlajku okupovaného území přímo na krajském úřadě vyvěsí.

HRADEC KRÁLOVÉ V pondělí přesně v 17 hodin se přímo v sídle Královéhradeckého kraje rozhoří gerilová válka. I přes kategorický nesouhlas oranžovo-rudé koalice ČSSD a KSČM přímo pod okny hejtmana Lubomíra France drze zavlaje tibetská vlajka.

V rolích „vzpurných partyzánů“ ji vyvěsí opoziční zastupitelé Miloslav Plass (ODS) s Vladimírem Dernerem (KDU-ČSL) a poslancem Jiřím Olivou (TOP 09). Záškodnická akce se uskuteční navzdory hlasování krajského zastupitelstva, které tichou podporu pro historické území okupované Čínou neodsouhlasilo. Ve třiadvacetičlenné koalici se našli pouze dva rebelové, kteří s Vlajkou pro Tibet souhlasili: senátor Miroslav Antl a Otakar Kalenda (oba ČSSD).

Zajímavé je, že vloni zastupitelé proti tibetské vlajce poprvé v historii kraje nic neměli a s podporou souhlasili. „Mohlo se zdát, že i náš kraj se konečně zařadil mezi zastupitelstva, kterým na svobodě a důstojnosti člověka také záleží. Jenže další vývoj ukázal, že i v našem krajském zastupitelstvu totalitní režimy nacházejí své sympatizanty. Je to vážné varování. Ti, kteří souhlasí s totalitním režimem kdesi v Tibetu, nebudou mít daleko ke stejným praktikám ani u nás doma,“ domnívá se Derner, který vlajku v předchozích letech vyvěšoval pouze z okna své kanceláře.

Iniciátory letošního tibetského veta jsou hejtman Franc a starosta Náchoda a současně prezident Česko–čínské komory Jan Birke.

„Je to příliš choulostivé téma. Řekl bych to tak, že respektuji celistvost jednotné Číny. Neberu názor jiným, i když s vyvěšováním tibetské vlajky opravdu nesouhlasím. Čínu jsem poprvé navštívil už v roce 1993 a od té doby jsem na celou akci nezměnil názor,“ upozorňuje Birke, jehož Náchod však vlajku se zasněženou horou pod tmavě modrým nebem a žlutým sluncem vyvěsí a on jako starosta města tomu bude přihlížet. „V Náchodě tato tradice existuje snad už 10 let. Zkrátka jsou usnesení, která se nemění, přestože s nimi nesouhlasíte. Respektuji demokracii,“ komentuje to Birke.

Obchod s Čínou kvete, kraj nechce odradit investora

Důvody, proč vedení kraje ignoruje 55. výročí povstání Tibeťanů proti okupaci, jsou s největší pravděpodobností ekonomické. Vždyť vloni v létě Franc v Číně podepsal dohodu, jež zajistí čtvrtmiliardovou investici do továrny Saar Gummi v Červeném Kostelci a díky které vzniknou desítky nových pracovních míst.

Hejtman však toto vysvětlení odmítá: „O tom, zda se k akci připojí i Královéhradecký kraj, hlasujeme každoročně a letos se zastupitelé rozhodli jinak. Není to nic mimořádného.“ Něco jiného si myslí náměstkyně hradeckého primátora a krajská zastupitelka Anna Maclová: „Nesouhlasím s rozhodnutím krajských zastupitelů, kteří letos v rámci „dobrých vztahů" s Čínou vyvěsit vlajku pro Tibet odmítli.“ S pasivním postojem kraje se rozchází rovněž jednání hradecké radnice. Ta vlajku vyvěsí hned ráno před magistrátem a na místě ji nechá až do 17. hodiny. „My u nás v Čechách z dob nacismu a komunismu dobře víme, co je to porušování lidských práv a svobod. V Tibetu je navíc odpírána zdravotní péče, možnost vzdělání a mnohé další,“ připomíná primátor Zdeněk Fink.

Až na Rychnov nad Kněžnou, kde kampaň za Tibet neschválila rada města, se v kraji k letošní akci tradičně připojí všechna větší města, třeba Jičín, Trutnov, Náchod, Nový Bydžov, Broumov, Dvůr Králové, Jaroměř a další.
Mladá fronta DNES | 8.3.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Petr Záleský | Téma: Královéhradecký kraj