Záměr současné krajské koalice nahradit Program obnovy venkova a grantové programy projekty spolufinancovanými z EU je nereálný.
Na prosincovém jednání zastupitelů byl předložen návrh ODS a SNK rozpočtového výhledu, podle kterého se plánuje „grantové financování“ a Program obnovy venkova rokem 2006 ukončit. Takto ušetřené prostředky by od r. 2007 postupně zapojovali v rámci evropského kofinancování. Tato představa je však časově i věcně nereálná.
Úkolem kraje je vytvářet srovnatelné podmínky pro život v rámci celého území, tedy i na venkově.Proto byla v minulosti venkovu ze strany kraje věnována značná pozornost a do této oblasti byly směrovány významné finanční prostředky prostřednictvím Programu obnovy venkova a dalších grantových programů. Kdyby program pokračoval i nadále, obce a neziskové organizace by ročně získaly z rozpočtu kraje až 130 milionů korun při únosné míře administrativy, a to i na akce malých (desetitisícových) objemů.
Strukturální politika EU podporuje pouze některé vybrané cíle. V žádném případě však nebude možno z těchto zdrojů pokrýt celé dosavadní spektrum krajem poskytované podpory. Navíc programy, které musí být schváleny, aby peníze EU bylo možno čerpat, se teprve začínají vytvářet. Též nároky na zúřadování evropských peněz jsou podstatně vyšší.
Proto budeme prosazovat zachování stávající grantové podpory. Mnohem rozumnějším řešením bude zachovat nynější grantovou podporu a úsilí směřující k získávání Evropských peněz soustředit na projekty velké, které při srovnatelné administrativní náročnosti přinesou kraji podstatně větší finanční efekt. Malé obce a neziskové organizace by tak měly i nadále možnost administrativně nenáročného přístupu k podpoře svých veřejně prospěšných aktivit.
Vladimír Derner, zastupitel za KDU-ČSL