KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory, rozhovory 2007 Kraj obešel účel zákona o veřejných zakázkách
Zpět

Kraj obešel účel zákona o veřejných zakázkách

Přidáno 29. 10. 2007
Ilustrační foto
Právo, 29. 10. 2007
Vladimír Derner opět vítězí v soudním sporu proti představitelům Krajského úřadu.
Nejvyšší správní soud před pár dny zamítl kasační stížnost kraje proti soudnímu rozhodnutí zveřejnit leasingovou smlouvu na pořízení administrativního centra v bývalém hradeckém pivovaru. Jak to vnímáte?
Královéhradecký kraj má obrovskou ostudu, u soudu prohrál již popáté. Přesto se stále zdráhá leasingovou smlouvu zveřejnit, i když jde o nejdražší administrativní centrum v historii České republiky, které nechal za podivných okolností postavit královéhradecký krajský úřad pod vedením hejtmana Pavla Bradíka (ODS).

Proč je pod žádostí o zveřejnění podepsána vaše manželka, a nikoli vy jako člen krajského zastupitelstva?
Původně jsem požadavek na zveřejnění smlouvy podle zákona 106 podal sám, kraj mi ale odmítl vyhovět s odůvodněním, že tuto informaci jako zastupitel už k dispozici mám. Text smlouvy mi byl ale poskytnut s podmínkou, že s tímto materiálem budu zacházet jako s neveřejným a že v případě jeho zveřejnění se vystavuji riziku trestně právního postihu. Ale já usiluji o to, aby rozhodování o veřejných financích bylo pod veřejnou kontrolou a aby politici, velmi dobře placení z našich daní, hájili zájmy občanů, kteří na tyto daně musí tvrdě pracovat. Dary firmám mohou dávat ze svého majetku. Krajský úřad, který je orgánem státní správy, opakovaně porušuje zákon a ignoruje rozhodnutí soudu, což považuji za alarmující.

Co vám vadí na smlouvě Krajského úřadu s investorem?
Leasingovou smlouvou obešel kraj účel zákona o veřejných zakázkách a kraji tak vznikla škoda, kterou odhaduji minimálně na 300 miliónů korun. To odpovídá částce asi 500 korun na každého obyvatele kraje, včetně důchodců a kojenců.

Připouštíte, že sám podrobnosti smlouvy znáte. Nebylo by nejlepší je jednoduše zveřejnit a pak čekat, jak se k tomu případně postaví soudy?
Při všeobecně známé úrovni vymahatelnosti práva v České republice musím zvažovat, že by proti mně skutečně mohly být použity tvrdé sankce, například ve formě vysokého peněžního postihu. Příkladem může být třeba situace exposlance Kořistky. Takže my postupujeme tak, že chceme pomocí platných zákonů vedení kraje přinutit k zveřejnění údajů ze smlouvy a jsme přesvědčeni, že jsme v právu.