Tak nám zase zdražili vodu a tentokrát o rekordních 18%. Těch 18% je ale jenom průměr, u malých domácností a rodinných domků se dá očekávat nárůst podstatně větší, protože byla stanovena tzv. dvousložková cena. Za každý vodoměr zaplatí totiž zákazník 700 Kč ročně, aniž by odebral jediný litr vody.
Tato situace je především důsledkem předání monopolu na provozování vodovodů a kanalizací v hradeckém okrese z firmy VaK, akciové společnosti obcí, do rukou soukromé firmy Veolia. Stalo se tak na základě souhlasného stanoviska zastupitelstev měst a obcí. Nikoliv přesvědčivou, ale zákonem potřebnou většinou to bylo schváleno před dvěma lety i třebechovickými zastupiteli. Byl jsem proti. Jednoduše proto, že mám dost zkušeností, abych se nenechal uchlácholit tvrzením agitátorů, že touto změnou bude zdražování vodného a stočného pouze na úrovni inflace a že vstup strategického partnera přinese i tolik potřebný rozvojový kapitál do vodovodní a kanalizační sítě.
Bohužel musím přiznat, že realita překonala i ta moje nejčernější skeptická očekávání. Právě fakt, že vodovody a kanalizace jsou provozovány soukromou firmou, je vážným ohrožením možnosti získat peníze z Evropské unie a jestliže cenový nárůst v loňském roce byl „pouhých“ 5%, tedy dvojnásobek inflace v roce 2006, tak se po roce 2007 vyšplháme na již zmíněných 18%, když např. jenom navýšení zisku provozovatele činí čtvrtinu tohoto nárůstu. Veškeré náklady na provoz i investice nesou občané v ceně vodného a stočného. Na základě těchto zkušeností lze konstatovat, že předání monopolní služby z výhradního vlivu obcí do soukromých rukou, které někteří zastupitelé před dvěma lety schválili, bylo chybou. Tuto skutečnost můžeme přejít bezradným pokrčením ramen, anebo si konečně jednou vezmeme nějaké poučení. Na občanech lze vydělávat astronomické sumy nejen v energetice, plynárenství a vodovodech a kanalizaci, ale je zřejmé, že je tu snaha vytvářet monopoly i v dalších oblastech. Dá se očekávat snaha o prosazení vstupu soukromých korporací do zdravotnictví, téměř monopolní postavení už dnes má v odpadovém hospodářství firma Pedersen, která údajně fúzovala s finanční skupinou Veolia.
Jak dopadá uplatňování ziskového principu ve veřejných službách je krásně vidět na situaci v parkování v městě Hradec Králové, které rovněž přešlo do soukromých rukou.
Z výše uvedeného lze snadno dovodit, že máme už dost zkušeností, abychom při každém rozhodování o zadávání veřejných služeb brali na zřetel i to, zda takovým krokem přispějeme k posílení monopolního postavení korporací, nebo posílíme konkurenční prostředí. Zastupitel, kterému jde skutečně o zájem občanů, bude vždy volit druhou variantu.
Vladimír Derner