KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory, rozhovory 2010 Jak se bránit drancování republiky?
Zpět

Jak se bránit drancování republiky?

Přidáno 22. 3. 2010
Ilustrační foto

"...do rozhodujících funkcí stále více pronikají pouze ti, kteří ve skutečnosti zastupují zájmy soukromých společností, korporací, případně i cizích států na úkor vlasti a svých spoluobčanů..."

Nechci se připojit k politikům, kteří se zvláště před volbami účelově staví do role protikorupčních bojovníků a slibují řešení tohoto zásadního problému: „Problému drancování republiky – okrádání spoluobčanů.“ Mnozí z nich se často na jeho vzniku a přetrvávání přímo podílejí a díky tomu si udržují své mocenské postavení. S drzostí sobě vlastní se pak ti, kteří sami uzavírají nebo dojednávají a schvalují pro ČR nevýhodné smlouvy, stavějí do čela bojovníků a chtějí přijímat opatření, jmenovat vyšetřovací komise...

Zdá se, bohužel, že do rozhodujících funkcí stále více pronikají ti, kteří ve skutečnosti zastupují zájmy soukromých společností, korporací, případně i cizích států na úkor vlasti a svých spoluobčanů. Jsou často jejich dealery v oblasti vojenské, energetické, ekologické, v bankovnictví, zdravotnictví, zemědělství, dopravě… Konkrétní případy jistě všichni známe. Zastavím se u toho nejkřiklavějšího. Donutil mě věc komentovat. Nákup pandurů. Článek o něm, který vyšel na iDNES.cz dne 22.2.2010, níže přikládám.

Zjednodušeně: Vyplývá z něho, že jsme tuto techniku nakoupili za třikrát vyšší cenu a v počtu pětkrát převyšujícím nezbytnou potřebu. Součin je tedy jednoduchý: 15 x větší výdaj v řádu desítek miliard Kč než by musel být. Navíc transfer financí a tím i např. pracovních příležitostí mimo republiku. Zvýšení deficitu a tedy i nákladů na dluhovou službu k tomu. Paradoxně se tato fakta objevila v době jednání parlamentu o zdanění zaměstnaneckých výhod jako způsobu zacelení díry v rozpočtu. Chtěl bych znát kalkulaci, za kolik let by např. výnosy ze zdanění režijních průkazů železničářů pokryly nákup jednoho předraženého obrněnce. V tomto srovnání mně argumentace Miroslava Kalouska, že jejich nezdanění je porušením (závažným?) principu rovných šancí, zní hodně pokrytecky. Znám podstatnější zdroje nerovností. Začal bych je odstraňovat v první řadě u ústavních činitelů. Pokud by byli slušní, měli by především v době krize začít sami u sebe.

To je ale asi stejná fantazie jako představa, že budou hájit zájmy voličů. Co tedy s tím? Neznám jednoduché a také prosaditelné řešení. Paní z Vysočiny se v televizním předvolebním pořadu ptala politiků na „manuál“, jak rozpoznat koho volit. Jak rozpoznat pouhé proklamace a skutečné úmysly? Řekl bych: nejspíše podle hodnověrnosti osob. Jaký mají vztah ke své rodině, městu, regionu, vlasti, co již dobrého skutečně vykonali a jsou-li ve jmenovaných vztazích věrní a spolehliví. Jsou-li přímí, pravdiví a nemění často bezdůvodně své postoje, partaje a partnery. Není pro občana snadné toto vše dobře zhodnotit. Vyžaduje to nemalé úsilí, zájem, schopnost rozlišit skutečný charakter od dobře zaplacené, a proto i profesionálně vedené mediální stylizace (někteří nemají s jejím finančním zajištěním kupodivu žádný problém). Skutečně náročné. Vyžaduje to i paměť. Víte však někdo o jednodušším způsobu jak poznat koho volit?


.......................................................................................
PROČ ČESKO KOUPILO PANDURY TAK DRAZE? VOJÁCI ANI POLITICI NEUMĚJÍ ODPOVĚDĚT

článek z iDNES.cz /22. února 2010 5:06/ – výběr
(celý článek zde)

Česká armáda si pořídila "mercedesy" mezi obrněnými transportéry, jak to koneckonců trefně pojmenoval i jeden z generálů. K čemu jsou vlastně potřeba a proč by armádě neměly stačit "fabie" jako portugalské armádě? Ke srozumitelné odpovědi se nikdo nemá. Politici říkají, že vyhověli vojákům. Vojáci vysvětlují, že takové dotazy je třeba pokládat ministerstvu obrany. A ministerstvo otázku odmítá s tím, že odpověď znají vojáci.

Bojové vozidlo pro Čechy je přitom třikrát dražší než model pro Portugalce, takže logicky padají otázky, zda v předražení nehrála roli korupce.

Česko koupilo 107 transportérů Pandur (výrobek fa Steyer, dceřinné společnosti amerického koncernu General Dynamics) za 14 miliard korun. Portugalsko má 260 pandurů za 10,7 miliardy.

A teď jednoduchá otázka: Proč to všechno potřebujeme, když si vojsko srovnatelně velkého státu NATO vystačí s třikrát levnějším obrněncem?

Ministr Martin Barták vybavení hájil tím, že "je bezpodmínečně nutné naše vojáky ochránit například v Afghánistánu."
"Armáda nenakupovala jen transportéry, ale zbraňovou platformu (podobná argumentace jako u karty Pražana), která bude schopna integrovat všechny systémy od zbraňových až po komunikační," sdělil Barták.
Předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek sdělil, že jeho vláda "lépe zohlednila požadavky armády." "Lépe vybavené stroje více chrání vojáky v zahraničních misích a mají srovnatelné vybavení se spojenci v NATO," uvedl Topolánek. Jenomže třeba v Afghánistánu, kde nyní Češi bojují, se spíše uplatní na úzkých cestách menší vozidla.

Konstruktér a konzultant Jan Vlček však už dříve řekl, že trojnásobný rozdíl v ceně nelze vysvětlit žádnými technickými vymoženostmi.


Historie zakázky sahá až do roku 2003, tedy do doby sociálnědemokratických vlád. Jednání vyvrcholila kontraktem podepsaným v roce 2006 ministrem Karlem Kühnlem právě na 199 pandurů za 20 miliard. K nim ještě náležela opce na dalších 35 pandurů za tři miliardy.
V roce 2007 vláda Mirka Topolánka od zakázky odstoupila (vozidla nesplnila armádní zkoušky), ale pak sama dala Steyru druhou šanci a koupila právě oněch 107 kusů za 14 miliard korun. Aliance po Česku výslovně požadovala, abychom měli ve výzbroji dvacet obrněnců. Více nám nikdo nenakazoval.

Topolánek v té souvislosti v pátek ve svém stanovisku napsal: "Ušetřili jsme šest miliard korun. Zabránili jsme podezřelé zakázce a arbitráži." Šest miliard se sice celkově ušetřilo, ale jeden kus "ódéesáckého" panduru vyjde o třicet milionů dráž než původního "sociálnědemokratického" obrněnce.

 

22.3.2010
www.derner.cz